3 praktické rady, ako sa stať podnikateľom od Ing. Petra Valentoviča: „Nemôžete začať podnikať, ak ste mysľou naladení na premýšľanie zamestnanca.”
Byť svojím vlastným šéfom je pre množstvo ľudí najväčší kariérny míľnik. V súvislosti s týmto cieľom vzniká niekoľko prekážok, ktoré nevyhnutne stoja v ceste. Medzi tie najbežnejšie, s ktorými sa potýkajú mnohí, patrí práve nedostatok financií a skúseností, ktoré bránia naplneniu tohto cieľa. V tomto ohľade je dôležité nenechať sa odradiť a napredovať aj napriek prekážkam.
Pri hľadaní adekvátnych informácii na internete „ako sa stať úspešným podnikateľom?“ nájdete množstvo výsledkov, pričom môže byť pre vás náročné odfiltrovať tie najdôležitejšie rady a informácie.
Spísali sme pre vás 3 cenné tipy od Petra Valentoviča, ktoré vám pomôžu prejsť zo zamestnanca na podnikateľa, ktorými si prešiel aj on sám.
Aké sú prvé kroky pri začiatku podnikania?
1. Rozhodnúť sa
Prvý krok, ktorý vedie k tomu, aby človek začal podnikať, začína „obyčajným” rozhodnutím.
Dôležité je rozhodnúť sa pre podnikanie, pričom toto rozhodnutie môže byť náročné, pretože so sebou nesie veľkú zodpovednosť, najmä ak už máte v živote isté výdavky, za ktoré nesiete finančnú zodpovednosť. Proces rozhodovania je u každého individuálny, zatiaľ čo niekto sa môže rozhodnúť zo dňa na deň, iní sa môže rozhodovať niekoľko rokov, preto nebuďte na seba kritický, ale nechajte si priestor na rozhodovanie, ktorý potrebujete.
Peter Valentovič: „Ja som sa pre podnikanie rozhodoval 4 a pol roka. Myslím, že to bolo náročné, ale nevymenil by som teraz toto rozhodnutie za nič. Zlom, kedy som opustil zamestnanie a 100 % svojho času začal venovať podnikaniu bol v okamihu, keď som si uvedomil, že nechcem zaostávať za svojimi kolegami.”
2. Prekonať strach zo zlyhania
V súvislosti s podnikaním existuje množstvo obáv aj predsudkov, ktoré vôbec nemusia byť oprávnené a postavené na reálnych základoch. Myslite na to, že každého skúsenosť je veľmi individuálna. Veľakrát je v ľuďoch umelo vyvolaný strach. V hlave teda vznikajú bariéry, strachové roviny prenášané od rodičov či učiteľov, predsudky, ale aj strach z toho, ako sa na situáciu budú pozerať kamaráti a okolie. Tieto vlastnosti do nás vkladajú iní, a preto je potrebné otočiť ich vo svoj prospech.
Ako radí postupovať Peter Valentovič, aby ste prekonali tieto strachové roviny?
- Vedome si vyčleniť okolo seba kruh úspešných ľudí, s ktorými sa budete pravidelne stretával. Je to o schopnosti koncentrovať sa na úzku skupinu úspešných ľudí.
- Viac času venovať vzdelávaniu sa v konkrétnej oblasti. Čítanie, podcasty, kurzy a podobne.
- Už len neustále opakovať jednotlivé kroky.
3. Prijať zmenu
Dôležitým krokom je zmena myslenia a prehodnotenie postoju k jednotlivým veciam. Nemôžete začať podnikať, ak ste mysľou naladení na premýšľanie zamestnanca. Skúste prijať, že bude potrebná istá zmena, výstup z komfortnej zóny, pretože inak to pravdepodobne nepôjde. Budete musieť pracovať na komunikačných schopnostiach, vzdelaní, výzore, ale je dosť možné, že budete musieť prehodnotiť aj svoj postoj k niektorým veciam.
Aby ste z cesty nezišli…
Ak sa rozhodnete stať podnikateľom, je dôležité zvoliť si oblasť, ktorá je pre vás istým spôsobom minimálne inšpirujúca. Nie je dobré pustiť sa do zamerania, v ktorom nevidíte dlhodobý potenciál alebo vás žiadnym spôsobom neinšpiruje. Vytvorenie úspešného podnikania si vyžaduje kreativitu a vášeň, bez ktorej nemožno v podnikaní napredovať, respektíve vytvoriť biznis, ktorý bude autentický a dlhodobo prosperujúci, pretože preň ľahko stratíte zapálenie.
Na začiatku je dôležité vedieť, že musíte pracovať oveľa tvrdšie ako na tradičnej zamestnaneckej pozícii. K tomu, aby ste to zvládli, bude potrebné viac ako len jeden cieľ, ale celý postupný plán cieľov, ktoré budete musieť pravidelne spĺňať bez výnimky.
Disciplína a konzistentnosť sú kľúčové!
Pre viac tipov a rád z prostredia biznisu nás neváhajte kontaktovať. :)